CIP
Centar za informisanje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja (u daljnjem tekstu: CIP) osnovan je na osnovu Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik Bosne i Hercegovine" broj 59/07) kao samostalna upravna organizacija.
Savjet ministara Bosne i Hercegovine je na 33. sjednici, održanoj 10. 01. 2008. godine, donio Odluku o početku rada i utvrđivanju sjedišta CIP-a (“Službeni glasnik BiH”, broj 9/08). Ovom Odlukom je utvrđeno da CIP počinje s radom 01. 03. 2008. godine sa sjedištem u Mostaru.
Rad CIP je nezavisan i javan. Nezavisnost rada CIP-a u dijelu nadležnosti koje se odnosi na informisanje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja postiže se u skladu sa zakonskim, transparentnim i javnim procedurama. Javnost rada obezbjeđuje se u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama u Bosni i Hercegovini, te podnošenjem izvještaja o radu Upravnom odboru CIP-a, Savjetu ministara Bosne i Hercegovine, Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, dostavljanjem obavještenja putem sredstava javnog informisanja, kao i objavljivanjem informacija na web stranici CIP-a.
Pri izvršenju poslova iz svoje nadležnosti CIP poštuje principe:
- zakonitosti;
- transparentnosti;
- javnosti;
- odgovornosti;
- efikasnosti i djelotvornosti;
- profesionalne nepristrasnosti.
U svojim aktivnostima CIP ostvaruje saradnju s relevantnim domaćim institucijama: Ministarstvom civilnih poslova BiH, Ministarstvom prosvjete i kulture Republike Srpske, Federalnim ministarstvom obrazovanja i nauke, kantonalnim ministarstvima obrazovanja, Odjeljenjem za obrazovanje Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, Agencijom za razvoj visokog obrazovanja i obezbjeđenje kvaliteta, Komisijom za informisanje i priznavanje Republike Srpske, kao i visokoškolskim institucijama u Bosni i Hercegovini.
U skladu sa Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, CIP je nadležan za:
- informisanje i priznavanje u oblasti visokog obrazovanja;
- koordiniranje i međunarodnu razmjenu akademskog osoblja, studenata i
- programa u oblasti visokog obrazovanja;
- predstavljanje Bosne i Hercegovine u međunarodnim projektima u oblasti visokog obrazovanja iz svoje nadležnosti;
- putem međunarodne mreže centara za informacije (mreže ENIC/NARIC), pružanje informacija visokoškolskim ustanovama u Bosni i Hercegovini u vezi sa stranim visokoškolskim ustanovama i programima kao osnov za priznavanje stepena i diploma za daljnje školovanje na visokoškolskim ustanovama u Bosni i Hercegovini i predstavlja Bosnu i Hercegovinu u tim mrežama;
- daje obavještenje i mišljenje o stranim stepenima i diplomama u Bosni i Hercegovini u svrhu nastavka školovanja na visokoškolskim ustanovama u Bosni i Hercegovini;
- daje savjete i informacije o pitanjima iz svog djelokruga stranama sa zakonitim interesom;
- u skladu sa Lisabonskom konvencijom i njenim pratećim dokumentima, donosi preporuke ministarstvu Republike Srpske, kantonalnim ministarstvima i Brčko Distriktu BiH o priznavanju diploma stečenih van Bosne i Hercegovine s ciljem zaposlenja, nastavka obrazovanja i ostvarivanja drugih prava koja proizilaze iz stečene kvalifikacije.